2020 Aralık Ayı Örnek Soruları ve Video Çözümleri

2020 Aralık Ayı Örnek Matematik Soruları

2021 aralık ayı örnek soruları

İlk soru pozitif çarpanlar ile ilgili bir soru. Şekilde 10 adet asansör verilmiş. Asansörler üstünde yazan sayıların katlarında durmamaktadır. Onur’un çalıştığı kata çıkan asansör sayısı Erdem’in kinden fazla ve Erdem 30. katta çalıştığına göre Onur hangi katta çalışıyor olabilir diye sormuş.

30. kata çıkan asansörler; 4 – 7 – 8 – 9 numara yani 4 adet.

4 ten fazla olması için tek tek böleni olmayanlardan yararlanarak bulabilirsiniz.

2021 aralık ayı örnek soruları

İkinci soru bir ebob sorusu. Şekilden de anlaşılacağı üzere bir iş yerinin kat planı verilmiş. Odaların alanları ve yan yana olan odaların birer kenarları ortak olduğundan ortak kenar alanların EBOB ları kadar olur. Koridorda 2 ye 16 seçildiğinde arşiv ve mutfağın alanı rahatlıkla bulunabilir.

2021 aralık ayı örnek soruları

Üçüncü soru aralarında asal sayılar ile ilgili bir yeni nesil matematik sorusu. Şekilde 11 den 50 ye kadar numaralandırılmış dosyalar bulunmakta. Birer tane dosya seçecek olan Ece ve Melis seçtikleri dosyaların ikişer tane asal çarpanları ve seçtikleri sayılarında aralarında asal olmasını istiyor. Ve bu numaraların farkının en büyük olmasını istiyorsa biri başlardan biri de sonlardan bir dosya seçmelidir.

2021 aralık ayı örnek soruları

Dördüncü soruda bir EBOB sorusudur. Şekilde iki farklı marka ayçiçek yağı ve biri 1.5 diğeri 2 litreliktir. A dan elde edilen gelir 252 tl, B den elde edilen gelir 198 tl ise yani şişelerin fiyatları bir birine eşit olacağından bu şişelerin fiyatı bu iki gelirin EBOB u kadar olacaktır. Oradan şişe sayısını bulup hacimleri ile çarparsanız toplam satılanlar arasındaki farkı bulabilirsiniz.

2021 aralık ayı örnek soruları

Beşinci soru asal çarpanlar ile ilgili yeni nesil matematik sorusu. Canan öğretmen 2020 Eylül ayında pandemiden dolayı canlı ders yapacaktır. Takvimde yazan günün tarihine karşılık gelen sayının asal çarpan sayısı kadar ders açmaktadır. Mesela ayın 15 inde asal çarpanları 3 ve 5 olduğundan 2 tane canlı ders açmış. Buna göre eylül ayında toplam kaç canlı ders açmıştır diye sormuş. Hafta sonları ders yokmuş dikkat.

2021 aralık ayı örnek soruları

Altıncı soru aralarında asal sayılar ile ilgili yeni nesil matematik sorusu.

Şekil de yayların yük olmadan kendi uzunlukları ve yük asıldıktan sornaki uzunlukları verilmiş. 2. yayın uzama miktarı ile 1. yayın uzuma miktarları aralarında asal imiş. 1. yay 20 cm uzadığına göre aşağıdakilerden hangisinden 35 çıktığında 20 ile aralarında asal olur diye sormuş.

2021 aralık ayı örnek soruları

Yedinci soru klasik bir ekok sorusu.

Eşit uzunluktaki iki rafa çapı 90 ve çapı 60 cm olan lastik ve jantlar yerleştirilmiş. Demek ki rafın uzunluğu hem 90 hem 60 ın katı olmalı yani ekoku.

Ancak rafların 10 metreden uzun olması demek ekoku 1000 cm den büyük olacak şekilde katları alınmalı. Bölündüğünde lastik ve jant sayıları bulunabilir.

2021 aralık ayı örnek soruları

Sekizinci soru asal çarpanlar ile ilgili.

Şekilde 9 luk bir karenin köşeleri sarı renkli ve sayılar yazılmış. Mavi renkli karelere ortak kenarı olan sarılar ile aralarında asal ve iki tane asal çarpanı olan sayılar yazılacakmış. Yani sarıların asal çarpanlarını bulup onlarda olmayan en küçük iki asal sayıyı çarptığınızda mavi renkli karelere yazılacak sayıları bulabilirsiniz. Bu nu bulduktan sonra topladığınızda da kırmızı bulmuş olacaksınız.

2021 aralık ayı örnek soruları

Dokuzuncu soru asal çarpanlarına ayırma ile ilgili çok orijinal bir yeni nesil soru.

Şekerleme kutusuna yerleştirilecek 5 adet şekerleme ile kutunun etiket numarası belirlenmekte. Etiket numaraları 270 ve 300 olan paketlerin satış fiyatları sorulmuş. İki sayıyı da asal çarpanlarına ayırıp kaçar tane hangi şekerlemelerden koyacağını tablodan bulabilirsiniz. Yine tablodan koydunuz ürünlerin satış fiyatlarını hesaplayabilirsiniz.

2021 aralık ayı örnek soruları

Son soru gayet basit bir ekok sorusu olmuş.

Telefonların alış ve satış fiyatları verildiği için karları hesaplanabilir. Karları eşit olduğuna göre karların ekoklarını almanız gerekir ki kaçta eşitlenmişler en az onu bulmuş olursunuz. Bölerek kaçar adet satıldığını hesaplayabilirsiniz.

CEVAP ANAHTARI

2020 Aralık Ayı Örnek Soruların Cevap Anahtarı

1. B   2. B   3. D   4. B   5. C   6. D   7. B   8. A   9. A   10. C

2020 Aralık Ayı Örnek Soruların Video Çözümleri