Yeni Nesil Matematik Soruları Nasıl Çözülür?

Yeni nesil matematik soruları nasıl çözülür?

Sayfaları takip ederek yeni nesil sorularda neler yapmanız gerektiğinden ve soruları çözerken hangi sırayı takip etmeniz gerektiğini anlatacağız.

Yeni nesil matematik sorusu nedir?

Matematik günlük hayatta benim ne işime yarayacak ben bunları neden öğrenme zorundayım diyenlere sorularına cevap olacak nitelikte genel olarak günlük hayat problemlerinden oluşan sorulara denir.

Şekil veya tablolar ile problemin kafamızda canlanması sağlayan soru tipleridir.

Yeni nesil matematik soruları ile beraber artık tek başına ezber eğitimi kabul etmeyen bir sistemle karşı karşıyayız.

Amaç sadece formülleri ezberleyip soruların çözümlerine ulaşmak değil, tamamen soruları algılayıp günlük hayatta karşılaşılan problemlerle çözebilecek seviyeye getirmektir.

Yeni nesil soruların ilk amacı tüm öğrencilere küçük yaştan itibaren kitap okumayı ve okuduğunu anlamayı teşvik ediyor olması.

Yeni nesil sorular okunurken Türkçe’de paragraf sorusu çözer gibi değil, sorunun altından başlanmaz. Önce şekil analiz edilir, sonra şekli anlatan üssteki parça okunur, sonra soru ile ilgili bilgiler okunur en son koyu renkle yazılmış soru bölümü okunur.

Soruyu çözerken yukarıdan aşağıya sal gitsin taktiği.

Her bir cümle anlaşılmadan diğer cümleye geçilmez. Anlaşılan cümlelerde yapılması gereken işlem var ise soruyu okumaya devam etmeden işlemler yapılır. Önemli yerlerin altları mutlaka çizilmeli. Soruyu okurken her yeri çizmeyin ve sadece önemli yerleri çizin.

Soruların en üstünde eğik yazıyla yazılan bölümde soruda çözümleyecek formül ve çevirmeler verilmektedir. Zaten siz bunları bildiğiniz için çok fazla takımadan geçin. Eğer hatırlamadığınız bilgi olursa bakabilirsiniz.

 

Mesela bu şekilde iki birbirine benzeyen iki şişe farklı ölçülerde tartılmış. Birinci 2000 gram ikinci 1050 gram olması şişelerde farklı ölçülerde sıvı olduğu anlamına gelir ve 950 gram fark vardır.